Sunday, April 17, 2016

Short experimental animation (just a little more than a walkcycle) 250 frames of Blender (Blender Foundation) and COA Tools (Andreas Esau) Magic.

I do hope that I'll be able to finish the animation


Thursday, December 24, 2015

Merry Christmas and Happy new Year !!!

This is a little artistic dabbling. Digital pencil, digital water colours, analogue idea. Hope you like it!
 

Sunday, June 28, 2015

Nov crtez!!! New drawing !!! Nov crtez!!!

Koneno, posle mnooogu vreme... malecok eksperimentalen crtez.

Mislam deka ova e prv pat da koristam flat colours na ovoj nacin. Mislam deka ako boite bea sleani crtezov ce izgubeshe na sila.

This is my first drawing with flat colours.  Me likes! Hope to show something else in this manner soon!

Sunday, April 12, 2015

HAPPY EASTER!!!

Cestit Velikden! Hristos voskrese!Posle mnogu vreme... godina? pocuvstvuvav poteba da naslikam neshto. Eve vi edno bushavo i sravemzlivo velikdensko zajace. se razbira, se sto slikam izgleda kako oboen crtez, no sto da se pravi... ;-) Se nadevam deka nekomu ce mu se svidi.

Wednesday, January 21, 2015

BEVOLJ FanArt!!!

FAN ART!
This is my fanart for Youtuber known as BevoLj. He is the author of my favorite Minecraft Modpack (I play it almost exclusively lately). this is an image inspired from one of his let's plays.

He is a real inspiration in a lot of senses (not only as a Minecraft player) as it is obvious that he puts a lot of thought and work in everything he publishes.

keep it up, Bevo and thank you!

Saturday, August 2, 2014

Larry promotes reading

I don't remember if I had posted this, but here it comes:

My animation and additional modeling, Character created and rigged by Gord Goodwin, Music by my wife, Marina:


It was made as a promotional video for a series about children's books that never really took of (who reads nowdays anyway :-(  ). It was supposed to be called "Мојата Приказна" (My story)

In any case I am very happy about the quality of the animation. Particle effects gave me some grief though and I am not entirely happy with them.Comments are welcome!

Monday, June 23, 2014

Диета Диета Диета!!!

Ова е диетата која се препорачува за пациентите болни од дијабет. Иаку на прв поглед делува рестриктивно, всушност има доволно за јадење, така да човек со просечна големина нема никогаш да се чувствува гладен. Се разбира, доколку сакате да ослабите, веројатно би било паметно ситните жени да одземат една до две лебни единици а крупните мажи да додадат две - три (за да не го гризнат комшијата што има месести уши)

Рационалето зад оваа диета е следното: Пациентите честопати ме прашуваат - „до кога треба да се држи диетата?“. Одговорот би бил отприлика овој: „До крајот на животот, па уште 7 дена по смртта и после тоа можеш да јадеш што сакаш и колку сакаш.“ Диетата за дијабетичари всушност претставува здрав начин на исхрана кој ќе ви овозможи да ја ставите под контрола својата телесна тежина. Иииии, тоа всушност е начин на исхрана кој би требало да го држат сите а не само оние кои се болни од дијабет.

толку, enjoy!

Медицински Факултет - Клинички центар
КЛИНИКА ЗА ЕНДОКРИНОЛОГИЈА И БОЛЕСТИ НА МЕТAБОЛИЗМОТ - Скопје

ДИЕТА 13 лебни единици (5.4 МЈ = 1300 Kcal)
(150 грама јагленихидрати, 70 грама белковини, 40 грама масти)

------- ПОЈАДОК --- 3 Лебни единици -------

2х парче леб (30 грама)
маргарин (путер, павлака, мајоне или кајмак) - 6 грама
Млеко, јогурт или кисело млеко 250 милилитра
Посно сирење 50 грама или замени

------- УЖИНА --- 1 Лебна единица -------

Сезонско овошје по избор - 1 Лебна единица

------- РУЧЕК --- 4 Лебни единици -------

Супа или чорба од зеленчук 250 - 300 милилитри
2х парче леб (30 грама)
Месо (живинско, говедско) - 90 грама
или Риба - 150 грама
Пире од компир - 180 грама
Зеленчук А по желба

------- УЖИНА --- 1 Лебна единица -------

Сезонско овошје по избор - 1 Лебна единица
или 2 бисквита - 1 Лебна единица

------- ВЕЧЕРА - 3 Лебни единици -------

2х парче леб (30 грама)
Млеко, јогурт или кисело млеко 250 милилитра
Една варена виршла, јајце и ли замена.

------- УЖИНА ПРЕД СПИЕЊЕ--- 1 Лебна единица -------

Сезонско овошје по избор - 1 Лебна единица

----------------------


Упатство за исхрана на луѓето со дијабетес

Една лебна единица содржи 10 - 12 грама јаглени хидрати

ЛЕБ ЖИТАРКИ И ТЕСТЕНИНИ - 1 лебна единица
Леб 30 грама, Ѓеврек 20 грама, Бисквити 20 грама, варени макарони (или фиде) 50 грама, овесни снегулки 20 грама, пченкарни снегулки 15 грамач пуканки 15 грама, гриз, брашни и нишесте - 15 грама

МЛЕКО, МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ И ШЕЌЕР - 1 лебна единица
Пресно или кисело меко 250 милилитри, обошен јогурт 100 милилитри, мармалад - 25 грама, мед 15 грама, недиетална млечна чоколада - 30 грама, бел кристален шеќер - 12 грама.

КОМПИРИ, ОРИЗ И ВАРИВА - 1 лебна единица
Варен компир - 75 грама, пржен компир - 35 грама, пире од компир - 90 грама, варен ориз - 50 грама, варен грав, леќа - 50 грама, грашок 130 грама.

ЗЕЛЕНЧУК А - ЗАНЕМАРЛИВА КОЛИЧНА ЈАГЛЕНИ ХИДРАТИ
Свежа или кисела зелка, домати, пиперки, спанаќ, краставица, зелена салата, боранија, магдонос, ротквиви, целер, праз, карфиол, тиквички, тиква, син домат. Се зема колична по желба.

ЗЕЛЕНЧУК Б - 1 лебна единица оговара на 200 грама
Цвекло, моркови, кромид, лук, репка

ОВОШЈЕ И ОВОШНИ СОКОВИ - 1 лебна единица
Јаболко, круша - 100 грама, праска, кајсија - 140 грама, црни сливи, смокви, грозје, банана - 70 грама. Цреши, вишни, боровинки - 100 грама. Диња, малини, капини, портокал, мадарини, цитрон, киви, јагоди - 140 грама. Лубеница - 210 грама. Овошен сок 110 милилитри.

МЕСО И МЕСНИ ЗАМЕНИ - НЕ СОДРЖАТ ЈАГЛЕНИХИДРАТИ
30 грама месо може да се заменат со 30 грама црн дроб, 40 грама шунка, 50 грама печеница, виршли, колбаси, 50 грама пастрмка, 40 грама лигњи, едно јајце, 25 грама овчо сирење, 50 грама кравјо сирење.

ЗАБЕЛЕШКИ

Сите наведени количевства се однесуваат на варени продукти. Да не се јадат повеќе од 2 - 3 варени јајца неделно.(Забелешка на забелешката: според поновите сознанија ова не е точно, јајцето е здрава храна, но јас го оставив за да бидам верен на оригиналниот текст)

Може внимателно да користите вештачки заслдувачи

Не прескокнувајте оборци и равномерно распоредете ги лебните единици во текот на денот (главен оброк е оброк што содржи повеќе од 2 лебни единици, а ужината содржи до 2 лебни единици)

Не ја досолувајте храната.

Saturday, December 25, 2010

Merry Christmas!!!

Merry Christmas and Happy New Year!!!

Those are characters from my upcoming short animation (it has been in limbo for several years) that I am hoping to be able to finish after my residency in Internal Medicine. So sometime 2011 expect to see the adventures of Einsteindwarf and his robotic companions!

Thursday, November 25, 2010


This is a little robot guy that I made tonight in my spare time between two sessions of studying as a little animation project with my son (he is seven and would love to know something about 3D animation). I love the simplicity of the character. It was rigged with 'rigify' addon for Blender in about 10 minutes (together with inserting correction bones to keep his belly rigid - he is a robot after all)

Many thanks to Nathan Weigdahl that develops 'rigify'